Veterinarska bolnica Vipava
Gradiška cesta 10, 5271 Vipava
Ambulanta: (05) 364 43 90
mag. Ivan Princes, DVM
041 618 949
mag. Anton Lavrenčič, DVM
041 671 170
Matej Hosta, DVM
031 612 777
Larisa Bukovec, DVM
041 717 170
Veronika Budin, DVM
051 321 368
Katja Čadež, DVM
051 685 100
FB: https://www.facebook.com/VBVipava/
Ponedeljek - petek:
8.00 - 20.00
Sobota:
8.00 - 13.00
DEŽURSTVO
24 ur/dan
02.04.2016
Zelo pogosto obolenje spodnjega urinarnega trakta, pri čemer pride do motenega odtekanja urina. Do tega zelo pogosto pride zaradi sečnih kamnov (urolitov), redkeje pa zaradi tumorjev, strikture ali infrkcij.
Obolenje se veliko pogosteje pojavlja pri samcih, kot pri samicah. Pogosteje pri mačkah, redkeje pri psih. Določene pasme so obolenju bolj podvržene v primerjavi z drugimi (Dalmatinci, Škotski terierji, …).
Ko pride do obstrukcije sečnice se klinični znaki hitro pokažejo. Gre namreč za urgentno stanje.
Klinično se kaže z oteženim, pogostim uriniranjem. Urina je zelo malo, lahko je gost, kot bi mu bil primešan pesek. Med uriniranje se pogosto oglašajo, večkrat poskusijo lulat, vendar neuspešno. Urinu je lahko primešana kri. Pogosto se pojavi oteklina penisa ali vulve. Psi ali muce se intenzivno čistijo.
V težjih primerih se pojavijo tudi drugi znaki. Kažejo znake bolečine trebuha, poležavajo, so neješči, če obolenje napreduje se lahko pojavi tudi omotica in zmanjšana odzivnost.
Klinični pregled pokaže znake bolečine trebuha, v trebuhu je tipljiv velik, trd mehur, opazna je oteklina vulve ali penisa. V težjih primerih je spremenjena tudi telesna temperatura, sluznice, pojavi se dehidracija.
Diagnozo pogosto lahko postravimo že na podlagi kliničnega pregleda. Dodatne preiskave pa so še rentgensko slikanje, pregled krvi in urina ter ultrazvočni pregled.
Reševanje obstrukcije je zelo različno in odvisno resnosti stanja. Z urinskim katetrom poskusimo odpraviti obstrukcijo, s tekočinsko terapijo pa popravimo elektrolitsko neravnovesje. V nekaterih primerih, pa je za rešitev potreben kirurški poseg.
Vedno opravimo analizo urina in pregledamo sediment. Na podlagi tega lahko bolje predpišemo zdravljenje in preprečimo ponovno obstrukcijo.
V primerih, ko do obstrukcije pride zaradi kristalov, predpišemo ustrezno dieto, saj tako preprečujemo ponoven nastanek kristalizacijskih jeder. Dieto pa kasneje prilagajamo na podlagi analize urina in sedimenta.
Veterinarska bolnica Vipava @ 2015, Vse pravice pridržane
Izdelava spletnih strani - Spletna postajaIzdelava spletnih strani:
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.